09. februar 2024 | Flygerforbundene fra alle de nordiske landene var representert under årets Nordic Pilot Symposium. |
Styrket nordisk samarbeid
Et tett samarbeid mellom de nordiske landene er viktig for å sikre våre interesser på den internasjonale scenen. Denne uken kom vi enda litt tettere på hverandre.
Sammen utgjør de nordiske flygerforbundene én fjerdedel av alle stemmene i vår europeiske organisasjon European Cockpit Association (ECA), noe som gir reell påvirkningsmakt. Under fjorårets Nordic Pilot Symposium ble det satt et mål om å sikre en tydeligere, felles nordisk stemme, og det førte blant annet til vår islandske kollega Paul Allen ble stemt inn som styrerepresentant i ECA.
Årets Symposium ble arrangert utenfor Helsinki, hvor Allen også deltok for gi en oppdatering om sin rolle i ECA, og en liten status for arbeidet han har gjort så langt. I tillegg ble samlingen nok en viktig møtearena som samler alle de nordiske flygerforbundene, hvor erfaringsutveksling, koordinering og lagbygging sto sentralt.
I løpet av de to dagene ble det delt nyheter fra forbundenes industrielle arbeid, gjennomført workshops på benchmarking og flysikkerhetstemaer. I tillegg gikk tidligere SPG-leder, nå ombudsmann i Svensk Pilotförening Martin Lindgren, gjennom nyttig lærdom fra SAS-streiken og prosessen inn i Chapter 11.
Senere i år avholdes den årlige IFALPA-konferansen i Mexico City. Forbundene arbeidet på felles nordisk posisjonering inn mot denne, og vi kjenner at strategien vi har lagt for å både styrke det nordiske samarbeidet og la det gi utspring i en tydelig felles stemme bærer frukter.
Siste nyheter:

Kronikk: Når den største trusselen sitter i cockpit
Hendelsen på flydubai FZ1073 er nesten utenkelig. Men luftfarten blir ikke sikrere av at vi skynder oss å finne en enkel forklaring. Den blir sikrere når vi våger å stille de vanskelige spørsmålene om mennesker, systemer og sikkerhetsbarrierer.
Av Synnøve Egeness Lilleli, forbundsleder i Norsk Flygerforbund og kaptein i luftambulansetjenesten, og Anita Pryme Hystad, leder for Human Performance-seksjonen i Norsk Flygerforbund og Airbus A320-kaptein i SAS.

Gjessene er på vei sørover
Høsttrekket er i full gang. Grågåsa er på topp, kortnebbgåsa har så vidt begynt, og luftrommet rundt flere norske flyplasser vil være travelt helt ut oktober.

Felles uttalelse fra de skandinaviske forbundene
"Management through fear has no place in Scandinavian aviation" er kjernen i en fellesuttalelse fra de skandinaviske forbundene.

