
26. mai 2021 | Samferdselsdepartementet skal fortsatt ha ansvaret for FOT-rutene. Foto: Erlend Remmen. |
Stortinget snur og gir staten ansvar for regionale flyruter
Et flertall på Stortinget snur og flytter ansvaret for kjøp av innlands flyruter (FOT-rutene) tilbake til staten. – Vi er svært glade for at stortingsflertallet har lyttet og at fornuften har seiret, sier LO og Norsk Flygerforbund.
Arbeiderpartiet, Senterpartiet, Sosialistisk Venstreparti og Fremskrittspartiet har sikret flertall for at FOT-anbudene tilbakeføres til å være et statlig ansvar. LO og Norsk Flygerforbund er svært glade for vedtaket, som etter vår mening vil sikre et helhetlig flytilbud.
- Vi har hele tiden advart mot å splitte opp ansvaret for kjøp av innenlandske flyruter. Det fulgte ingen øremerkede penger med, slik at vi kunne risikert at flyruter ble lagt ned fordi fylker ikke hadde råd til å holde dem i drift. FOT-rutene er svært viktige i den nasjonale flyinfrastrukturen. At Stortinget nå snur er derfor svært gledelig, sier Are Tomasgard, LO-sekretær og leder av LO Luftfart.
- Dette er en seier for fornuften. Vi er selvsagt svært glade for at flertallet på Stortinget har lyttet, og nå reverserer vedtaket. I et land hvor vi bor spredt er et godt transporttilbud helt avgjørende for å holde samfunnet og økonomien i gang. FOT-rutene er derfor for viktige til å eksperimentere med, sier Carlsen, og fortsetter:
- I stedet for en unødig fragmentering av luftfartspolitikken får vi nå en nødvendig og mer helhetlig tilnærming til det regionale transporttilbudet, sier han.
FOT-rutene er anbudsutsatte flyruter som får offentlig driftsstøtte for å ivareta det regionale flytilbudet. Dette har vært en anbudsprosess styrt av Samferdselsdepartementet, men med innføringen av regionreformen ble det vedtatt å overføre ansvaret for å tildele anbud til de nye regionene. En av utfordringene har imidlertid vært at ingen penger var øremerket FOT-tilbudet.
FOT-rutene er viktige i et helhetlig transportsystem, og LO og Norsk Flygerforbund har lenge fryktet at ulik prioritering da kunne ha ført til at rutene ble nedlagt fordi ikke fylkene hadde hatt råd til å holde dem i drift.
Siste nyheter:

NF deltar i felleseuropeisk konferanse
Hvordan vil EUs nye luftfartsstrategi påvirke norske flygere? Hvilken rolle skal kunstig intelligens spille i cockpit, og hvordan kan pilotforeninger samarbeide på tvers av landegrenser? Dette var blant temaene da Norsk Flygerforbund deltok på European Cockpit Association (ECA) Conference i Brussel 17.–18. juni.
Økende GPS-forstyrrelser i Øst-Finnmark
GPS-jamming og spoofing i Øst-Finnmark øker i omfang og påvirker lufttrafikken mer enn tidligere. Forstyrrelsene skjer oftere, dekker større områder og rammer lavere høyder – med direkte konsekvenser for innflyging, arbeidsbelastning og flysikkerhet.

Sterkt engasjement på pensjonistsamling i Norsk Flygerforbund
I begynnelsen av april samlet Norsk Flygerforbund pensjonistmedlemmer til en dag preget av faglig oppdatering, gode samtaler og sterkt engasjement.

