Skip to main content
28. april 2026

FOT-anbudet er ute - et steg i riktig retning, men ikke i mål

Skrevet av: Norsk Flygerforbund

Norsk Flygerforbund er positive til at anbudsutlysningen til FOT anbudet er tydelig på at norsk arbeidsmiljølov skal gjelde. Det gjør det vanskelig å se hvordan bruk av selvstendige oppdragstakere kan forenes med kravene i konkurransen – et viktig signal for et seriøst arbeidsliv.

Samtidig savner Norsk Flygerforbund fortsatt flere sentrale grep som vi har påpekt i høringssvaret som vi har laget sammen med LO. Vi ønsker:

  • Tydeligere krav til sikkerhetsverktøy som FDM (Flight Data Monitoring)
  •  Klare og forpliktende språkkrav for besetningsmedlemmene (norsk eller annet skandinavisk språk)
  • Strengere regulering av wet lease og selskapskonstruksjoner

FOT - anbudet har enda større potensial til å styrke både sikkerhet, beredskap og seriøsitet – men da må kravene være tydelige hele veien.

Om utlysningen

Konkurransen om drift av regionale flyruter i Sør-Norge ble utlyst av Samferdselsdepartementet den 25.april 2025. Alle ruteområder i gjeldende avtaler vil videreføres som FOT-ruter i neste avtale, noe som er godt nytt for reisende i distriktet i Sør-Norge. Les mer om utlysningen på Regjeringens sider:

 https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/utlysing-av-ny-konkurranse-om-regional-flyrutedrift-i-sor-noreg/id3157138/

 

Siste nyheter:

26. juni 2026

NF deltar i felleseuropeisk konferanse

Hvordan vil EUs nye luftfartsstrategi påvirke norske flygere? Hvilken rolle skal kunstig intelligens spille i cockpit, og hvordan kan pilotforeninger samarbeide på tvers av landegrenser? Dette var blant temaene da Norsk Flygerforbund deltok på European Cockpit Association (ECA) Conference i Brussel 17.–18. juni.

19. mai 2026

Økende GPS-forstyrrelser i Øst-Finnmark

GPS-jamming og spoofing i Øst-Finnmark øker i omfang og påvirker lufttrafikken mer enn tidligere. Forstyrrelsene skjer oftere, dekker større områder og rammer lavere høyder – med direkte konsekvenser for innflyging, arbeidsbelastning og flysikkerhet.

04. mai 2026

Sterkt engasjement på pensjonistsamling i Norsk Flygerforbund

I begynnelsen av april samlet Norsk Flygerforbund pensjonistmedlemmer til en dag preget av faglig oppdatering, gode samtaler og sterkt engasjement.