Skip to main content
24. mai 2017

Svært gledelig for helikoptersikkerhet offshore

Skrevet av: Katinka Riksfjord Sporsem

Regjeringen offentliggjorde i dag at Norge sier nei til å innføre felleseuropeisk regelverk for helikopteroperasjoner offshore (HOFO). Dette er svært gledelige nyheter,  sier forbundsleder Yngve Carlsen. 

I en pressemelding i dag sier Samferdselsdepartementet at regjeringen har besluttet at Norge ikke skal innlemme dette regelverket i EØS-avtalen.

Det europeiske helikopterregelverket vil åpne for utenlandske tilsyn, utenlandsk driftstillatelse (AOC) og nye aktører i det norske offshore helikoptermarkedet. Dette vil svekke flysikkerheten på norsk sokkel.

– Det er svært gledelige nyheter. Norsk Flygerforbund har over lang tid jobbet intenst mot innføring av Hofo, og vi er meget godt fornøyd med at regjeringen har lyttet til tunge faglige innspill, og nå sier nei til å innføre regelverket, sier forbundsleder Yngve Carlsen i Norsk Flygerforbund.

Nei til Hofo viktig for flysikkerheten 

Norsk Flygerforbund representerer helikopterpiloter som flyr offshore, og er med sin kompetanse på helikopter en sentral aktør i norsk offshore helikoptersektor.

Carlsen trekker frem det sterke samarbeidet Norsk Flygerforbund har hatt med Industri Energi, LO og andre sentrale aktører i helikoptersektoren  for å forhindre innføringen av Hofo. Dette samarbeidet har hatt en avgjørende betydning for at Hofo ikke innføres.

– Et samlet helikoptermiljø har gitt entydige faglige råd om at innføring av Hofo vil svekke flysikkerheten på norsk sokkel. I tillegg har både helikoptersikkerhetsstudien fra Sintef (HSS3b) og Samferdselsdepartementets egen konsekvensutredning pekt på at Hofo vil svekke sikkerheten. Å opprettholde nasjonal kontroll og tilsyn med helikoptervirksomheten er avgjørende viktig for flysikkerheten. Flysikkerheten er det aller viktigste å ivareta, og denne beslutningen bidrar til det, sier Carlsen.

– Norge har verdens beste helikoptersikkerhet, og vi er svært opptatt av at kunnskap, kompetanse og sikkerhetskultur som er bygd opp over flere tiår gjennom et sterkt trepartssamarbeid nå videreføres. Norsk Flygerforbund vil fortsette å bidra aktivt i dette arbeidet, sier Carlsen.

Les også Fri Fagbevegelses omtale av saken her.

Siste nyheter:

08. oktober 2026

Kronikk: Når den største trusselen sitter i cockpit

Hendelsen på flydubai FZ1073 er nesten utenkelig. Men luftfarten blir ikke sikrere av at vi skynder oss å finne en enkel forklaring. Den blir sikrere når vi våger å stille de vanskelige spørsmålene om mennesker, systemer og sikkerhetsbarrierer. 

Av Synnøve Egeness Lilleli, forbundsleder i Norsk Flygerforbund og kaptein i luftambulansetjenesten, og Anita Pryme Hystad, leder for Human Performance-seksjonen i Norsk Flygerforbund og Airbus A320-kaptein i SAS.

30. september 2026

Gjessene er på vei sørover

Høsttrekket er i full gang. Grågåsa er på topp, kortnebbgåsa har så vidt begynt, og luftrommet rundt flere norske flyplasser vil være travelt helt ut oktober.

27. september 2026

Felles uttalelse fra de skandinaviske forbundene

"Management through fear has no place in Scandinavian aviation" er kjernen i en fellesuttalelse fra de skandinaviske forbundene.