Skip to main content
26. mars 2026
Roger Klokset, foreningsleder for Norske SAS-flygeres forening og SAS Pilot Group, signerer intensjonsavtalen sammen med forbundsleder i VNV, og leder for SNPL-AF-Transavia

Sterkere enn før: SAS Pilot Group signerer intensjonsavtale med nye kolleger

Skrevet av: Norsk Flygerforbund

SAS Pilot Group (SPG) signerte denne uken en intensjonsavtale med deres fremtidige Air France og KLM kolleger gjennom det nederlandske pilotforbundet (VNV) og det franske pilotforbundet (SNPL) under SkyTeam Pilots Association-møtet i Amsterdam.

SAS Pilot Group organiserer omtrent 900 piloter ansatt i SAS i Norge, Sverige og Danmark. I forbindelse med SAS' medlemskap i SkyTeam Alliance blir SAS-pilotene kolleger med pilotene i blant andre Air France og KLM. Norsk Flygerforbund organiserer Norske SAS-flygeres forening (NSF), den norske foreningen i SPG. 

En ny intensjonsavtale mellom organisasjonene pilotene i de tre selskapene tilhører etablerer sentrale prinsipper for samarbeid om bedre arbeidsvilkår i tiden fremover. Avtalen markerer et styrket fellesskap på tvers av selskaper, som vil bidra til å løfte vilkårene over hele linjen gjennom solidaritet, informasjonsflyt og felles målsetting.

Dette er ikke ment som en symbolsk erklæring, men et aktivt forpliktende samarbeid som partene skal følge opp i praksis. 

Roger Klokset, leder for både NSF og SPG, signerte avtalen; – Dette er et viktig steg for alle SAS-piloter; og vi er sterkere i dag enn det vi var i går.

Siste nyheter:

08. oktober 2026

Kronikk: Når den største trusselen sitter i cockpit

Hendelsen på flydubai FZ1073 er nesten utenkelig. Men luftfarten blir ikke sikrere av at vi skynder oss å finne en enkel forklaring. Den blir sikrere når vi våger å stille de vanskelige spørsmålene om mennesker, systemer og sikkerhetsbarrierer. 

Av Synnøve Egeness Lilleli, forbundsleder i Norsk Flygerforbund og kaptein i luftambulansetjenesten, og Anita Pryme Hystad, leder for Human Performance-seksjonen i Norsk Flygerforbund og Airbus A320-kaptein i SAS.

30. september 2026

Gjessene er på vei sørover

Høsttrekket er i full gang. Grågåsa er på topp, kortnebbgåsa har så vidt begynt, og luftrommet rundt flere norske flyplasser vil være travelt helt ut oktober.

27. september 2026

Felles uttalelse fra de skandinaviske forbundene

"Management through fear has no place in Scandinavian aviation" er kjernen i en fellesuttalelse fra de skandinaviske forbundene.