Skip to main content
24. mars 2022
Foto: Statens Havarikommisjon

Presenterer tilråding Norsk Flygerforbund har pekt på i flere år

Skrevet av: Jo Bjørn Skatval

Statens Havarikommisjon har publisert sin rapport om den tragiske ulykken med et AS350-helikopter nær Alta med 6 omkomne i 2019.

 

Det er oppsiktsvekkende at SHK kommer med hele 12 tilrådninger etter ulykken. Når det gjelder «chrash resistant fuel tanks» var dette noe som NF har pekt på lenge, og slik er CF-historien fra desember 2018 skrekkelig lesing. I tilrådningene legges det også vekt på sikkerhetsforum som en viktig kommunikasjonskanal, og her spiller NF en viktig rolle både med sitt initiativ gjennom Innenlands Helikopter Arbeidsgruppe (IHAG) og opprettelse av forum.

Les rapporten fra SHK her.

Les 2018-utgaven av Cockpit Forum der NF tar opp "crash resistant fuel tanks".

 

Siste nyheter:

19. mai 2026

Økende GPS-forstyrrelser i Øst-Finnmark

GPS-jamming og spoofing i Øst-Finnmark øker i omfang og påvirker lufttrafikken mer enn tidligere. Forstyrrelsene skjer oftere, dekker større områder og rammer lavere høyder – med direkte konsekvenser for innflyging, arbeidsbelastning og flysikkerhet.

04. mai 2026

Sterkt engasjement på pensjonistsamling i Norsk Flygerforbund

I begynnelsen av april samlet Norsk Flygerforbund pensjonistmedlemmer til en dag preget av faglig oppdatering, gode samtaler og sterkt engasjement.

04. mai 2026

Fremtidens luftfart sto på agendaen under Luftfartskonferansen 2026

Luftfartskonferansen 2026 befestet sin posisjon som en avgjørende møteplass for bransjen, der Norsk Flygerforbund (NF) deltok aktivt i debattene. Årets konferanse ble ledet av konferansier Petter Wilhelm Scherven, som med sedvanlig humor og skarpt blikk bandt programmet sammen ved å drodle rundt luftfartens særegne språk og terminologi.