Skip to main content
10. mars 2021
Foto: Helitrans AS

Ny tariffavtale i Helitrans AS

Skrevet av: Endre Antonsen

Helitrans AS og Helitrans flygerforening, ble 10.februar enige om en ny overenskomst under Hovedavtalen, sammen med NHO Luftfart og Norsk Flygerforbund.

- Det var enkelte utfordrende områder og ulike ståsteder, men jeg synes likevel partene klarte å gjennomføre forhandlingene i en god og konstruktiv tone, sier tariffansvarlig i Norsk Flygerforbund, Christopher Thune.

Forbundsleder Yngve Carlsen ser det som svært positivt at flere av de seriøse innlandshelikopter aktørene blir bedre forankret i det organiserte arbeidslivet og trepartssamarbeidet;

- En overenskomst under Hovedavtalen er uten tvil et viktig steg for at vi sammen skal kunne utvikle lønnsomme norske bedrifter med gode arbeidsvilkår, sier Carlsen.

Etter en forsinket prosess som følge av COVID, er avtalen er nå formelt godkjent og klar for signering.

- Det gjenstår fortsatt mange utfordringer i vår del av bransjen, men vi opplever at vi nå har et bedre fundament å jobbe videre fra.  Vi ser at det nytter, og håper flere av våre kollegaer vil gjøre det samme, sier foreningsleder Andreas S. Paulsen i HTF.

Siste nyheter:

03. april 2026

Industrielt arbeid i Brussel: EASA hever stemmen på sosiale forhold og Volotea representert for første gang

European Cockpit Association er vår stemme inn mot EU – og ECAs Industrial Working Group er organisasjonens industrielle motor. 25-26 mars avholdt arbeidsgruppen møte i Brussel og NF var godt representert ved leder for Industriell Komité, Stian Larsen og International Director, Arthur Haakonsen.

26. mars 2026

Pilotutdanning i Norge: behov for tiltak og gjennomgang

Konkursen ved Pilot Flight Academy har satt en allerede sårbar utdanningsmodell under kraftig press. I et møte med Kunnskapsdepartementet og Samferdselsdepartementet 20. mars løftet Norsk Flygerforbund, sammen med Pilotforbundet i Parat og NHO-Luftfart, både de akutte utfordringene studentene står i, og de strukturelle svakhetene i systemet.

Budskapet var tydelig: Situasjonen er alvorlig, og det haster med kortsiktige tiltak og langsiktige grep.

26. mars 2026

Fra krisetiltak til varig etterslep i luftfarten: Et lønnsgap som ikke kan forsvares

Luftfarten er blant de første bransjene som rammes i nedgangstider, og flygerne har over tid tatt en stor del av belastningen. Problemet er at innrømmelsene ofte blir varige, mens oppsiden uteblir når markedet snur. Resultatet er et økende lønnsgap som nå må tas på alvor.