Skip to main content
12. september 2023
Fornøyde studenter etter en suksessfull karrieredag på Bardufoss. Foto: Bjørn Edvard Grønnerøe

Suksess med karrieredag: - Viktig å kunne stille spørsmål til bransjen

Skrevet av: Simen Follesø Røiseland

Etter en tre år lang pause, ble den tradisjonsrike karrieredagen arrangert av pilotstudentene ved Universitetet i Tromsø i forrige uke. - Som student har man gjerne mange spørsmål om hvordan jobben er, uten å ha den luksusen at man kjenner mange piloter man kan spørre, sier arrangørene.

- Dagen var både lærerik og også veldig sosial, da det er lenge siden så mange kull på UTSA har blitt samlet i ett lokale, sier PR-ansvarlig Mari Øiom Askvig i linjeforeningen Sideslip.

Studentforeningen som er en av Norsk Flygerforbunds studentforeninger, sto bak studentarrangementet som må kunne sies å være en stor suksess. De organiserer fremtidens flygere, som i forrige uke fikk en liten smakebit av hva som kan bli deres egen fremtid. Representanter fra flere flyselskaper var samlet på Bardufoss for å fortelle om mulige karriereveier.

(Artikkelen fortsetter under)

Nettside nyhetsfoto 12

Styret i linjeforeningen Sideslip sto bak karrieredagen. Fra venstre: Mads Kirstistuen, Sondre Ølmheim, Oda Hildre, Kevin Ånneland Halvorsen, Bjørn Grønnerøe, Jean Cantan og Mari Øiom Askvig. Foto: Bjørn Edvard Grønnerøe.

- NF innledet karrieredagen med noen kloke ord til oss som fremtidige arbeidstakere. Videre snakket representanter fra SAS, Norse, Avincis og Widerøe om sine respektive selskaper, jobbmuligheter og rekruttering. I pausene ble det en god del kaffe, lunsj og gode samtaler, sier Øiom Askvig. 

Hun forteller at målet for dagen var å skape en tettere relasjon mellom studentene og bransjen de skal ut i.

- Som student har man gjerne mange spørsmål om hvordan jobben er, uten å ha den luksusen at man kjenner mange piloter man kan spørre. Det å ha mulighet til å stille sånne spørsmål direkte til bransjen, er viktig for mange.

Hun håper dette årets suksess kan føre til at karrieredagen igjen blir et årlig arrangement på Bardufoss.

- Kanskje begynte noen å mimre litt tilbake til egen tid som pilotstudent, og hvordan livet var da. Vi i Sideslip håper iallefall at dagen ga mersmak hos alle parter!

Nettside nyhetsfoto 11

Representanter fra både NF og ulike flyselskap var representert under karrieredagen. Foto: Bjørn Edvard Grønnerøe.

Siste nyheter:

08. oktober 2026

Kronikk: Når den største trusselen sitter i cockpit

Hendelsen på flydubai FZ1073 er nesten utenkelig. Men luftfarten blir ikke sikrere av at vi skynder oss å finne en enkel forklaring. Den blir sikrere når vi våger å stille de vanskelige spørsmålene om mennesker, systemer og sikkerhetsbarrierer. 

Av Synnøve Egeness Lilleli, forbundsleder i Norsk Flygerforbund og kaptein i luftambulansetjenesten, og Anita Pryme Hystad, leder for Human Performance-seksjonen i Norsk Flygerforbund og Airbus A320-kaptein i SAS.

30. september 2026

Gjessene er på vei sørover

Høsttrekket er i full gang. Grågåsa er på topp, kortnebbgåsa har så vidt begynt, og luftrommet rundt flere norske flyplasser vil være travelt helt ut oktober.

27. september 2026

Felles uttalelse fra de skandinaviske forbundene

"Management through fear has no place in Scandinavian aviation" er kjernen i en fellesuttalelse fra de skandinaviske forbundene.