Skip to main content
07. april 2025
Norsk Flygerforbund deltok med nestleder Sindre G. Hilstad i Flysikkerheten, seksjonsleder Pål Simonsen i AGE-seksjonen, samt nestleder i NF og fungerende leder i FSIK, Jo Bjørn Skatval. Her sammen med leder Robert Gjønnes i NFF.

FSIK på årsmøtet til Norsk Flygelederforening

Skrevet av: Norsk Flygerforbund

Faglig samarbeid og felles flysikkerhetsinteresser sto i sentrum da FSIK besøkte Norsk Flygelederforenings årsmøte i Kristiansand. Diskusjonene favnet alt fra fremtidens lufttrafikkstyring og RNP AR til trafikkutfordringer på Tromsø lufthavn og betydningen av Just Culture.

Norsk Flygelederforening (NFF) hadde årsmøte i Kristiansand i mars, og FSIK takket selvfølgelig ja til en hyggelig invitasjon fra NFF-leder Robert Gjønnes. Jo Bjørn Skatval, Pål Simonsen og Sindre Hilstad fikk dermed god anledning til å ta del i faglige diskusjoner om fremtidens luftfart, flysikkerhet og effektivitet sammen med en meget trivelig og engasjert forsamling av flygeledere.

Blant temaene var nytt lufttrafikkstyringssystem, Future Air Traffic Management System (FAS), som Avinor Flysikring planlegger å innføre gradvis fra 2028. I tillegg diskuterte vi situasjonen på Tromsø lufthavn med utfordrende trafikkvekst og dårlig merking på bakken, fordeler og ulemper med kurvede innflygninger (RNP AR), våre ønsker om mer direkteruting, med mer.

Statens havarikommisjon var også til stede og drøftet bl.a. konsekvensene av dommen etter KNM Helge Ingstad-ulykken, politiets rolle, og viktigheten av Just Culture i alle ledd. NFF og FSIK hadde stor gjensidig glede av møtet og satser på å intensivere samarbeidet. 

Siste nyheter:

19. mai 2026

Økende GPS-forstyrrelser i Øst-Finnmark

GPS-jamming og spoofing i Øst-Finnmark øker i omfang og påvirker lufttrafikken mer enn tidligere. Forstyrrelsene skjer oftere, dekker større områder og rammer lavere høyder – med direkte konsekvenser for innflyging, arbeidsbelastning og flysikkerhet.

04. mai 2026

Sterkt engasjement på pensjonistsamling i Norsk Flygerforbund

I begynnelsen av april samlet Norsk Flygerforbund pensjonistmedlemmer til en dag preget av faglig oppdatering, gode samtaler og sterkt engasjement.

04. mai 2026

Fremtidens luftfart sto på agendaen under Luftfartskonferansen 2026

Luftfartskonferansen 2026 befestet sin posisjon som en avgjørende møteplass for bransjen, der Norsk Flygerforbund (NF) deltok aktivt i debattene. Årets konferanse ble ledet av konferansier Petter Wilhelm Scherven, som med sedvanlig humor og skarpt blikk bandt programmet sammen ved å drodle rundt luftfartens særegne språk og terminologi.