Skip to main content
29. mars 2023

Forhandlingskurs i Amsterdam

I disse dager pågår IFALPAs forhandlingskurs for tillitsvalgte, og Christian Laulund fra NF er en av kursholderne. 

Normalt holdes det to forhandlingskurs per år. Denne gangen går kurset i Amsterdam, neste forhandlingskurs blir i Peru. IFALPA har kurs over hele verden, for at tillitsvalgte i alle land skal kunne delta.  Kurset som holdes nå har 35 deltakere fra 12 land.

-Jeg er en av syv instruktører på kurset, hvor fire av oss er piloter, de tre andre er forhandlere/ jurister og økonomiske konsulenter. Samtlige instruktører er erfarne forhandlere, forteller Christian Laulund.

-Under kurset går vi igjennom alle fasene i en forhandling og deler vår erfaring med deltakerne. Kurset er interaktivt med stor involvering av deltakerne hvor siste dag er dedikert en simulert forhandling, sier Laulund videre.

IFALPA representerer over 100 000 piloter i over 100 land, og jobber internasjonalt. I løpet av et år tilbyr de ulike kurs som er aktuelle for tillitsvalgte piloter over hele verden.  De har møterett i International Civil Aviation Organization (ICAO), som er FNs luftfartsorgan. Her vedtas regler og retningslinjer for den globale luftfartsindustrien.  

Siste nyheter:

04. mai 2026

Sterkt engasjement på pensjonistsamling i Norsk Flygerforbund

I begynnelsen av april samlet Norsk Flygerforbund pensjonistmedlemmer til en dag preget av faglig oppdatering, gode samtaler og sterkt engasjement.

04. mai 2026

Fremtidens luftfart sto på agendaen under Luftfartskonferansen 2026

Luftfartskonferansen 2026 befestet sin posisjon som en avgjørende møteplass for bransjen, der Norsk Flygerforbund (NF) deltok aktivt i debattene. Årets konferanse ble ledet av konferansier Petter Wilhelm Scherven, som med sedvanlig humor og skarpt blikk bandt programmet sammen ved å drodle rundt luftfartens særegne språk og terminologi.

28. april 2026

FOT-anbudet er ute - et steg i riktig retning, men ikke i mål

Norsk Flygerforbund er positive til at anbudsutlysningen til FOT anbudet er tydelig på at norsk arbeidsmiljølov skal gjelde. Det gjør det vanskelig å se hvordan bruk av selvstendige oppdragstakere kan forenes med kravene i konkurransen – et viktig signal for et seriøst arbeidsliv.