Skip to main content
26. januar 2022
5G-nettet og innflyging. Foto: FAA

Oppdatert! 5G-nettets påvirkning på flysikkerhet - FAA med informasjonsside

Skrevet av: Sindre Hilstad og Endre Antonsen

Ny teknologi betyr potensielt nye sikkerhetsutfordringer. Derfor følger ATS-seksjonen under forbundets Flysikkerhetskomité (FSIK) utviklingen og innføringen av 5G-nettet tett.

Her kan du lese siste oppdateringer fra ATS-seksjonen.

 

Seksjonen monitorer informasjonsskanaler rundt om i verden knyttet til hvordan 5G-nettet potensielt påvirker luftfarten. Det er spesielt i forbindelse med innflyginger at man ser en mulig sikkerhetsutfordring knyttet til 5G-nettets påvirkning på ulike instrumenter.

Luftfartstilsynet i USA, Federal Aviation Administration (FAA), har nylig lansert en informasjonsside om temaet, og Norsk Flygerforbund anbefaler et besøk til siden. 

Du kan lese mer om ATS og flysikring under fanen Ekspertise på våre hjemmesider. Der finner du også kontaktinformasjon til ATS-seksjonen dersom du ønsker å vite m

Siste nyheter:

23. april 2026

Langsiktig arbeid for endringer i pendlerreglene for flygende personell

Norsk Flygerforbund tok gjennom Industriell Komite i starten av 2025 initiativ overfor Finansdepartementet for å få inkludert flygende personell i unntaket fra 24-månedersregelen for pendlere. Bakgrunnen er en arbeidshverdag som skiller seg vesentlig fra andre yrkesgrupper – og som dagens regelverk ikke treffer.

I et brev til Finansdepartementet i februar 2025 løftet forbundet konkrete utfordringer knyttet til flygende personell sin arbeidssituasjon, og ba om en tydelig vurdering av behovet for unntak fra regelverket .

– Dette er en problemstilling vi har arbeidet med over tid. Vi tok dette opp med myndighetene for over ett år siden, fordi dagens regler ikke reflekterer realitetene i luftfarten, sier Stian Larsen i IKOM.

04. april 2026

Ny IFALPA safety bulletin om GNSS-forstyrrelser og uventede effekter

GNSS-forstyrrelser viser seg å ha bredere og mer komplekse konsekvenser enn tidligere antatt. Erfaringer fra bransjen tyder på at flere systemer også de som er vurdert som uavhengige kan påvirkes, noe som øker bekymringen for sårbarhet og behovet for bedre forståelse og tiltak. En ny IFALPA "safety bulletin" belyser effektene.

03. april 2026

Industrielt arbeid i Brussel: EASA hever stemmen på sosiale forhold og Volotea representert for første gang

European Cockpit Association er vår stemme inn mot EU – og ECAs Industrial Working Group er organisasjonens industrielle motor. 25-26 mars avholdt arbeidsgruppen møte i Brussel og NF var godt representert ved leder for Industriell Komité, Stian Larsen og International Director, Arthur Haakonsen.