Skip to main content
08. mars 2021

Gratulerer med kvinnedagen!

Skrevet av: Norsk Flygerforbund

Gratulerer med dagen til alle kvinner der ute! Det er 8. mars, og dagens tema er som seg hør og bør kvinner og luftfart. Hvorfor er det så få kvinner i yrket, og hvordan skal vi klare å beholde de få vi har? Og er jobbhverdagen ofte slik at den rett og slett ikke passer for mange kvinner? I vår oppdagelsesferd gjennom Norsk Flygerforbund besøker vi i denne episoden Female Pilot Working Group (FPWG), og vi besøk av fagekspert og kaptein Synnøve Lilleli.

Hør episoden her:

Siste nyheter:

08. oktober 2026

Kronikk: Når den største trusselen sitter i cockpit

Hendelsen på flydubai FZ1073 er nesten utenkelig. Men luftfarten blir ikke sikrere av at vi skynder oss å finne en enkel forklaring. Den blir sikrere når vi våger å stille de vanskelige spørsmålene om mennesker, systemer og sikkerhetsbarrierer. 

Av Synnøve Egeness Lilleli, forbundsleder i Norsk Flygerforbund og kaptein i luftambulansetjenesten, og Anita Pryme Hystad, leder for Human Performance-seksjonen i Norsk Flygerforbund og Airbus A320-kaptein i SAS.

30. september 2026

Gjessene er på vei sørover

Høsttrekket er i full gang. Grågåsa er på topp, kortnebbgåsa har så vidt begynt, og luftrommet rundt flere norske flyplasser vil være travelt helt ut oktober.

27. september 2026

Felles uttalelse fra de skandinaviske forbundene

"Management through fear has no place in Scandinavian aviation" er kjernen i en fellesuttalelse fra de skandinaviske forbundene.