
04. mars 2021 |
Premiere - Velkommen til NF-Pådden!
Velkommen til Norsk Flygerforbunds nye podcast! Simen Follesø Røiseland og Gabriel Ærø har tatt på seg oppdraget om å utforske universet som NF utgjør.
Hva er status for norsk luftfart per i dag? Hvorfor er det viktig å stå sammen, og hvordan ser morgendagens luftfart ut? Vi starter på toppen, og i denne episoden møter vi forbundsleder Yngve Carlsen i Norsk Flygerforbund.
Vi retter samtidig en stor takk til initiativtaker Christopher Thune, og NF-medlem Tommy Nordvik som har laget alle jinglene du hører i episoden!
Hør episoden her:
Siste nyheter:

Langsiktig arbeid for endringer i pendlerreglene for flygende personell
Norsk Flygerforbund tok gjennom Industriell Komite i starten av 2025 initiativ overfor Finansdepartementet for å få inkludert flygende personell i unntaket fra 24-månedersregelen for pendlere. Bakgrunnen er en arbeidshverdag som skiller seg vesentlig fra andre yrkesgrupper – og som dagens regelverk ikke treffer.
I et brev til Finansdepartementet i februar 2025 løftet forbundet konkrete utfordringer knyttet til flygende personell sin arbeidssituasjon, og ba om en tydelig vurdering av behovet for unntak fra regelverket .
– Dette er en problemstilling vi har arbeidet med over tid. Vi tok dette opp med myndighetene for over ett år siden, fordi dagens regler ikke reflekterer realitetene i luftfarten, sier Stian Larsen i IKOM.
Ny IFALPA safety bulletin om GNSS-forstyrrelser og uventede effekter
GNSS-forstyrrelser viser seg å ha bredere og mer komplekse konsekvenser enn tidligere antatt. Erfaringer fra bransjen tyder på at flere systemer også de som er vurdert som uavhengige kan påvirkes, noe som øker bekymringen for sårbarhet og behovet for bedre forståelse og tiltak. En ny IFALPA "safety bulletin" belyser effektene.

Industrielt arbeid i Brussel: EASA hever stemmen på sosiale forhold og Volotea representert for første gang
European Cockpit Association er vår stemme inn mot EU – og ECAs Industrial Working Group er organisasjonens industrielle motor. 25-26 mars avholdt arbeidsgruppen møte i Brussel og NF var godt representert ved leder for Industriell Komité, Stian Larsen og International Director, Arthur Haakonsen.

