
10. mars 2023 |
Bekymret for arbeidet med å erstatte en pilot med teknologi
Vi er bekymret for arbeidet som gjøres for å erstatte en av pilotene i cockpit med teknologi. Mange innflygninger i Norge er nær bratte fjell, og det kan være krevende å operere flyet i variert vær. Vi trenger to i cockpit!
Luftfart har etter hvert blitt den tryggeste måten å reise på.
Dette skyldes blant annet et kontinuerlig forbedringsarbeid der piloter er trente til å samarbeide, kontinuerlig sjekke hverandres arbeid, og rapportere om svakheter eller forbedringsmuligheter. Men mennesker gjør dessverre feil av og til, også de som utvikler og lager flyene. De få gangene teknikken svikter er det ekstra viktig å ha minst to piloter som kan fly flyet og løse problemene sammen.
NF ser med bekymring på arbeidet som gjøres for å erstatte en av pilotene med nyutviklet teknologi.
I Norge ligger mange innflyvninger og flyplasser nær bratte fjell langs kysten. Her kan det være krevende å operere fly i varierende vær, og derfor bør man alltid ha minst to piloter i cockpit.
Les artikkel skrevet av Capt. Jason Ambrosi (ALPA), Capt. Otjan de Bruijn (ECA), and Capt. Jack Netskar (IFALPA) her:
https://aviationweek.com/air-transport/safety-ops-regulation/op-ed-removing-airline-pilots-flight-deck-gamble-safety
Siste nyheter:

NF deltar i felleseuropeisk konferanse
Hvordan vil EUs nye luftfartsstrategi påvirke norske flygere? Hvilken rolle skal kunstig intelligens spille i cockpit, og hvordan kan pilotforeninger samarbeide på tvers av landegrenser? Dette var blant temaene da Norsk Flygerforbund deltok på European Cockpit Association (ECA) Conference i Brussel 17.–18. juni.
Økende GPS-forstyrrelser i Øst-Finnmark
GPS-jamming og spoofing i Øst-Finnmark øker i omfang og påvirker lufttrafikken mer enn tidligere. Forstyrrelsene skjer oftere, dekker større områder og rammer lavere høyder – med direkte konsekvenser for innflyging, arbeidsbelastning og flysikkerhet.

Sterkt engasjement på pensjonistsamling i Norsk Flygerforbund
I begynnelsen av april samlet Norsk Flygerforbund pensjonistmedlemmer til en dag preget av faglig oppdatering, gode samtaler og sterkt engasjement.

