Skip to main content
10. mars 2023

Bekymret for arbeidet med å erstatte en pilot med teknologi

Vi er  bekymret for arbeidet som gjøres for å erstatte en av pilotene i cockpit med teknologi. Mange innflygninger i Norge er nær bratte fjell, og det kan være krevende å operere flyet i variert vær. Vi trenger to i cockpit!

Luftfart har etter hvert blitt den tryggeste måten å reise på.

Dette skyldes blant annet et kontinuerlig forbedringsarbeid der piloter er trente til å samarbeide, kontinuerlig sjekke hverandres arbeid, og rapportere om svakheter eller forbedringsmuligheter.  Men mennesker gjør dessverre feil av og til, også de som utvikler og lager flyene.  De få gangene teknikken svikter er det ekstra viktig å ha minst to piloter som kan fly flyet og løse problemene sammen.

NF ser med bekymring på arbeidet som gjøres for å erstatte en av pilotene med nyutviklet teknologi.

I Norge ligger mange innflyvninger og flyplasser nær bratte fjell langs kysten.  Her kan det være krevende å operere fly i varierende vær, og derfor bør man alltid ha minst to piloter i cockpit.

Les artikkel skrevet av Capt. Jason Ambrosi (ALPA), Capt. Otjan de Bruijn (ECA), and Capt. Jack Netskar (IFALPA) her:
https://aviationweek.com/air-transport/safety-ops-regulation/op-ed-removing-airline-pilots-flight-deck-gamble-safety

Siste nyheter:

24. november 2025

Årets tillitsvalgtkurs: Fra teori til trygghet i rollen

10.-12. november arrangerte Norsk Flygerforbund årets grunnleggende tillitsvalgtkurs. Denne gangen møtte 15 engasjerte deltakere opp for å styrke sin rolle som tillitsvalgt. Kurset har som mål å ruste nye tillitsvalgte med kunnskap og trygghet, slik at de kan være gode representanter for medlemmene sine.

21. november 2025

NF på høstens ECA-konferanse i Brussel

Norsk Flygerforbund deltok denne uken på ECAs høstkonferanse i Brussel, der budsjett og valg ble vedtatt og viktige sikkerhets- og arbeidsvilkårssaker sto på agendaen. Forbundsleder Synnøve Egeness Lilleli representerte NF og deltok blant annet i paneldebatt med EASAs direktør. 

20. november 2025

Frykter for konsekvensene av spareforslag

For å spare penger ser styret ved Haugesund lufthavn på nye løsninger. Blant dem: å erstatte dagens flygeledere med såkalte AFIS-fullmektiger. – Det svekker sikkerheten, mener Norsk Flygerforbund.