19. januar 2024 |
Atypiske ansettelsesformer truer flysikkerheten
Bruken av atypiske ansettelsesformer i luftfarten øker. Piloter blir stadig oftere ansatt gjennom bemanningsbyråer, kontraktsarbeid eller som selvstendig næringsdrivende. Dette skaper usikkerhet og kan true flysikkerheten.
Luftfarten har tradisjonelt vært preget av stabile ansettelsesforhold, noe som har bidratt til høy sikkerhet og profesjonell integritet. De siste årene har imidlertid stadig flere selskaper gått over til atypiske ansettelsesformer, som midlertidige kontrakter, selvstendig næringsvirksomhet og "pay-to-fly"-ordninger. Disse praksisene skaper økonomisk usikkerhet for piloter og kan føre til en arbeidskultur der sikkerhet kompromitteres av frykt for å miste jobben.
Når piloter er avhengige av korttidskontrakter eller må betale for egne flytimer, kan det svekke deres evne til å si fra om sikkerhetsbekymringer. Studier har vist at usikre arbeidsforhold kan påvirke beslutningstaking i cockpit, noe som potensielt kan sette både mannskap og passasjerer i fare.
European Cockpit Association (ECA) har i flere år advart mot denne utviklingen og oppfordrer europeiske myndigheter til å sikre rettferdige arbeidsforhold. En regulert luftfartsindustri med stabile ansettelsesforhold er avgjørende for å opprettholde høye sikkerhetsstandarder og sikre at piloter kan utføre jobben sin uten unødig press.
For mer informasjon, les ECA sitt posisjonsnotat.
Siste nyheter:

Sterkt engasjement på pensjonistsamling i Norsk Flygerforbund
I begynnelsen av april samlet Norsk Flygerforbund pensjonistmedlemmer til en dag preget av faglig oppdatering, gode samtaler og sterkt engasjement.
Fremtidens luftfart sto på agendaen under Luftfartskonferansen 2026
Luftfartskonferansen 2026 befestet sin posisjon som en avgjørende møteplass for bransjen, der Norsk Flygerforbund (NF) deltok aktivt i debattene. Årets konferanse ble ledet av konferansier Petter Wilhelm Scherven, som med sedvanlig humor og skarpt blikk bandt programmet sammen ved å drodle rundt luftfartens særegne språk og terminologi.

FOT-anbudet er ute - et steg i riktig retning, men ikke i mål
Norsk Flygerforbund er positive til at anbudsutlysningen til FOT anbudet er tydelig på at norsk arbeidsmiljølov skal gjelde. Det gjør det vanskelig å se hvordan bruk av selvstendige oppdragstakere kan forenes med kravene i konkurransen – et viktig signal for et seriøst arbeidsliv.

