Skip to main content

Universitetet i Tromsø

Skolen

Flygerutdannelsen ved Universitetet i Tromsø gir en bachelorgrad, og muligheten for å ta ut alle nødvendige sertifikater som kreves for å jobbe som styrmann i norske og internasjonale flyselskaper. Studiet har 12 studieplasser per semester, hvor ett starter om våren og det andre om høsten.

Utdanningsløpet er treårig, og starter med ett år med akademiske fag i Tromsø. Dette inkluderer fag som fysikk, matematikk, ledelse og psykologi. Du kan se studieplanen på universietets nettside. Studieår to og tre tilbringes i Bardufoss, hvor studentene gjennomgår teorifag og flygetrening på linje med kommersielle flyskoler. Mot slutten av studiet skriver man også en bacheloroppgave, som i sum gir deg en bachelorgrad i tillegg til de nødvendige sertifikatene for å jobbe som pilot.

Pris

Som universitetsutdanning er denne flygerutdanningen gratis og betalt av staten. Du har også anledning til å søke normalt studielån fra Lånekassen, som hjelper med å dekke utgifter til kost og losji, etc.

Som student må man imidlertid selv betale gebyrer til Luftfartstilsynet i forbindelse med oppflyging og eksamener, i tillegg til bøker og annet nødvendig materiell.

Opptak

Med mange søkere på relativt få plasser, er det et relativt strengt opptak til studiet. For å søke, må man ha generell studiekompetanse, matematikk R1 (S1+S2) og fysikk 1. Om man er 25 år eller eldre, kan man også søke opptak på bakgrunn av realkompetanse. Oppfyller man kravene, består opptaket av tre deler:

  • Del 1: Søkerne rangeres, og de 60 best kvalifiserte søkerne går videre til del 2. Minst halvparten av disse skal komme fra førstegangsvitnemålskvoten.
  • Del 2: De 60 søkerne innkalles til opptaksprøver. 
  • Del 3: De best rangerte etter del to gjennomgår flymedisinske tester for å få utstedt et flymedisinsk sertifikat klasse 1. 

Etter dette opptaket står man igjen med 12 studenter som er klare til å starte på utdanningsløpet, hvorav minst halvparten skal komme fra førstegangsvitnemålskvoten.