Skip to main content
24. mai 2017

Svært gledelig for helikoptersikkerhet offshore

Skrevet av: Katinka Riksfjord Sporsem

Regjeringen offentliggjorde i dag at Norge sier nei til å innføre felleseuropeisk regelverk for helikopteroperasjoner offshore (HOFO). Dette er svært gledelige nyheter,  sier forbundsleder Yngve Carlsen. 

I en pressemelding i dag sier Samferdselsdepartementet at regjeringen har besluttet at Norge ikke skal innlemme dette regelverket i EØS-avtalen.

Det europeiske helikopterregelverket vil åpne for utenlandske tilsyn, utenlandsk driftstillatelse (AOC) og nye aktører i det norske offshore helikoptermarkedet. Dette vil svekke flysikkerheten på norsk sokkel.

– Det er svært gledelige nyheter. Norsk Flygerforbund har over lang tid jobbet intenst mot innføring av Hofo, og vi er meget godt fornøyd med at regjeringen har lyttet til tunge faglige innspill, og nå sier nei til å innføre regelverket, sier forbundsleder Yngve Carlsen i Norsk Flygerforbund.

Nei til Hofo viktig for flysikkerheten 

Norsk Flygerforbund representerer helikopterpiloter som flyr offshore, og er med sin kompetanse på helikopter en sentral aktør i norsk offshore helikoptersektor.

Carlsen trekker frem det sterke samarbeidet Norsk Flygerforbund har hatt med Industri Energi, LO og andre sentrale aktører i helikoptersektoren  for å forhindre innføringen av Hofo. Dette samarbeidet har hatt en avgjørende betydning for at Hofo ikke innføres.

– Et samlet helikoptermiljø har gitt entydige faglige råd om at innføring av Hofo vil svekke flysikkerheten på norsk sokkel. I tillegg har både helikoptersikkerhetsstudien fra Sintef (HSS3b) og Samferdselsdepartementets egen konsekvensutredning pekt på at Hofo vil svekke sikkerheten. Å opprettholde nasjonal kontroll og tilsyn med helikoptervirksomheten er avgjørende viktig for flysikkerheten. Flysikkerheten er det aller viktigste å ivareta, og denne beslutningen bidrar til det, sier Carlsen.

– Norge har verdens beste helikoptersikkerhet, og vi er svært opptatt av at kunnskap, kompetanse og sikkerhetskultur som er bygd opp over flere tiår gjennom et sterkt trepartssamarbeid nå videreføres. Norsk Flygerforbund vil fortsette å bidra aktivt i dette arbeidet, sier Carlsen.

Les også Fri Fagbevegelses omtale av saken her.

Siste nyheter:

24. november 2025

Årets tillitsvalgtkurs: Fra teori til trygghet i rollen

10.-12. november arrangerte Norsk Flygerforbund årets grunnleggende tillitsvalgtkurs. Denne gangen møtte 15 engasjerte deltakere opp for å styrke sin rolle som tillitsvalgt. Kurset har som mål å ruste nye tillitsvalgte med kunnskap og trygghet, slik at de kan være gode representanter for medlemmene sine.

21. november 2025

NF på høstens ECA-konferanse i Brussel

Norsk Flygerforbund deltok denne uken på ECAs høstkonferanse i Brussel, der budsjett og valg ble vedtatt og viktige sikkerhets- og arbeidsvilkårssaker sto på agendaen. Forbundsleder Synnøve Egeness Lilleli representerte NF og deltok blant annet i paneldebatt med EASAs direktør. 

20. november 2025

Frykter for konsekvensene av spareforslag

For å spare penger ser styret ved Haugesund lufthavn på nye løsninger. Blant dem: å erstatte dagens flygeledere med såkalte AFIS-fullmektiger. – Det svekker sikkerheten, mener Norsk Flygerforbund.