Skip to main content
09. desember 2020

Ber om utsettelse og revurdering

Skrevet av: NF

EU ønsker å fullføre signeringen av en Comprehensive Air Transport Agreement (CATA) med Qatar. Europeans for Fair Competition (E4FC) ber om utsetting.

Dette vil gi Qatar ytterligere tilgang på det europeiske luftfartsmarkedet, på et tidspunkt der flertallet av europeiske selskaper ikke klarer å fylle flyene. Analysen som er brukt som grunnlag for avtalen stammer fra markedet før COVID-19 traff. Europeans for Fair Competition (E4FC), som er en samling av flyselskaper og pilot- og kabinforeninger i Europa, har i lengre tid ment at signeringen bør utsettes, og at en ny analyse gjennomføres som følge av den endrede situasjonen i luftfartsmarkedet. Norsk Flygerforbund deler E4FCs oppfatning om at signeringen av en avtale som vil åpne opp for økt kapasitet på europeisk marked, undergraver det arbeidet som pågår med å få europeiske flyselskaper gjennom krisen som er oppstått som følge av COVID-19.

Siste nyheter:

27. september 2025

FSIKs arbeid med sikker navigasjon handler om mer enn luftfart

Norge vurderer nå nye metoder for å sikre nøyaktig tid – også uten GPS. Flysikkerhetskomiteen i Norsk Flygerforbund har lenge advart mot sårbarheten i dagens systemer og etterlyst robuste alternativer.

19. september 2025

Bli bedre kjent med vår nye advokat!

Det er bare et par uker siden vår nye advokat Iuliana Pedersen trådde til i sin nye stilling i Norsk Flygerforbund: Leder for tariff, juridisk og forhandling. I dette intervjuet blir vi bedre kjent med henne, hvilken erfaring hun tar med seg inn i rollen, og hva hun ser frem til i sin nye hverdag som advokat hos oss. 

19. september 2025

Studiestøtten til pilotstudenter videreføres

Norsk Flygerforbund har i flere år jobbet for å sikre stabile rammer for pilotutdanningen. Denne uken kom bekreftelsen fra forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland: den ekstraordinære studiefinansieringen til pilotstudenter videreføres uendret de neste fire årene.